Gdzie może pracować inżynier?

Gdzie i jaką pracę mogą uzyskać absolwenci kierunków technicznych?
Praca dla inżynierów najczęściej jest łatwa do znalezienia tam, gdzie rozwijana jest na przykład infrastruktura drogowa czy budownictwo. Zatrudnienie dla inżynierów budownictwa czy inżynierów sanitarnych jest możliwe także w biurach projektowych, gdzie tworzy się przyszłe inwestycje. Dodatkowe możliwości rozwoju daje absolwentom takich kierunków technicznym możliwość zdobywania uprawnień budowlanych na podstawie odbytego doświadczenia i zdanego egzaminu państwowego.

Praca dla inżynierów dotyczy także przemysłu oraz produkcji. W tych branżach z kolei zatrudnienie mogą znaleźć oprócz wspomnianych już budowlańców (którzy mają z przemysłem i produkcją do czynienia zwykle przed wdrożeniem w życie inwestycji) na przykład inżynierowie z zakresu energetyki czy chemii. To właśnie oni
programista
Autor: Harry Wood
Źródło: http://www.flickr.com

odpowiadają za wielko tonażową produkcję chemikaliów, farmaceutyków, artykułów spożywczych czy energii w przypadku inżynierów z zakresu energetyki. Obecnie istnieje bardzo wiele kierunków studiów, które są powiązane ze sobą w jakiś sposób. Chociaż wielu absolwentów studiów politechnicznych narzeka na brak zainteresowania ze strony pracodawców nowymi twarzami, to jednak większość uważa, że znalezienie pracy jest o wiele łatwiejsze niż po ukończeniu humanistycznego kierunku.

Praca dla inżynierów to zwykle nie tylko wykonywanie określonych zadań, ale przede wszystkim rozwiązywanie problemów i zadawanie mądrych pytań. Umiejętność analitycznego myślenia jest bardzo ważna dla pracodawców zatrudniających młode, niedoświadczone osoby. Do obowiązków inżynierów należy także kontrola procesu. W takich przypadkach najłatwiej znajdują zatrudnienie inżynierowie procesowi, którzy przez pięć lat studiów uczą się podstaw dobrego operowania produkcją.
Uzyskanie stopnia inżyniera nie daje jednak często kwalifikacji do wykonywania zawodu. Praca dla inżynierów wymaga często odbycia dodatkowych szkoleń i kursów oraz na przykład studiów podyplomowych czy specjalistycznych uprawnień. Więcej ofert tutaj.

admin